Maseczki ochronne

Wirusy przenoszą się drogą kropelkową. Oznacza to, że przebywając w pobliżu osoby chorej, możemy się od niej zarazić przez kichnięcie, kaszlnięcie, a nawet rozmowę czy śmiech. Rozwiązaniem dla lekarzy oraz osób, które sprawują opieką nad osobami chorymi, są maseczki ochronne. Jednak czy ich działanie jest w 100% skuteczne? Jakie maseczki chronią najlepiej? Przedstawiamy maseczki antywirusowe i chirurgiczne.

Prawidłowe używanie maseczek ochronnych

Niezależnie od rodzaju, maseczka ochronna musi zostać założona prawidłowo. W przeciwnym przypadku będzie jedynie oryginalną ozdobą na twarzy i nie zapewni nam żadnej ochrony. Dodatkowo powinna być ona idealnie dopasowana do twarzy i zakrywać zarówno usta, jak i cały nos. Pilnujmy, aby maseczki chirurgiczne były odpowiednich rozmiarów, nie za małe, gdyż mogą nas uwierać i będziemy je nieustannie poprawiać, ani nie za duże, gdyż muszą stanowić barierę przed zewnętrznym otoczeniem. Dobierajmy rozmiar do wielkości naszej twarzy, jeśli występuje potrzeba skracajmy lub wydłużajmy sznureczki.

Maseczki ochronne mogą występować w dwóch szczególnych typach. Pierwszy z nich to modele profilowane, z odpowiednimi wycięciami dopasowanymi do twarzy. Dzięki temu krawędzie maseczki dokładnie przylegają do ust i nosa, a dodatkowo nie wchodzą na oczy i są przyjemne w użytkowaniu. Maseczka antywirusowa harmonijkowa rozwija się w trakcie zakładania i jest uniwersalna. Taki sposób konstrukcji powoduje, że nie przylega ono mocno do twarzy, a wydychane powietrze często wychodzi bokami maseczki. Maseczki chirurgiczne są zakładane na gumkę, sznureczek lub tasiemkę. Sposób mocowania również wpływa na komfort i bezpieczeństwo jej używania.

Jednorazowe maseczki ochronne

Bezpiecznym rozwiązaniem, zarówno dla lekarzy w szpitalach, jak i pielęgniarzy będzie maseczka chirurgiczna. Wyprodukowana jest z fizeliny, czyli włókna syntetycznego polipropylenowego, zapewniając tym samy świetną ochronę przed patogenami i wirusami z zewnątrz, niezależnie od odległości od szkodliwych substancji. Należy jednak pamiętać, że modele jednorazowe należy używać maksymalnie kilka godzin, tj. aż do momentu zawilgotnienia, a następnie wyrzucić je do kosza. Maseczka chirurgiczna z fizeliny jest przyjemna w dotyku, miękka oraz nie powinna podrażniać skóry.

Maseczka ochronna przyda się także w przemyśle oraz budownictwie. Chroni przed szkodliwymi pyłami oraz aerozolami. Filtruje wszystkie cząsteczki i wpływa pozytywnie na poziom bezpieczeństwa w pracy. Takie modele również powinny być używane do maksymalnie kilku godzin.

Wielorazowe maseczki ochronne

Maseczki antywirusowe https://ochnaturalnie.pl/maseczki-chirurgiczne z bawełny, lnu oraz neoprenu można wrzucić po użyciu do pralki, a po wyschnięciu użyć ponownie. Dzięki temu okres ich użyteczności jest znacznie dłuższy w porównaniu do modeli jednorazowych. Bawełna jest miękka i przyjemna w dotyku, podobnie jak len. Przez modele wykonane z naturalnych materiałów łatwiej się oddycha. Maseczka antywirusowa może także posiadać wbudowany filtr oraz specjalną kieszonkę na filtr wymienny, dzięki czemu będzie ona posiadała aż trzy warstwy ochronne. Modele neoprenowe utrudniają oddychanie, szybko wilgotnieją, ale za to dobrze przylegają do twarzy. W oddychaniu pomaga za to filtr powietrza, który może być wymieniany i zapewnia optymalną ochroną przed patogenami.